Aké sú vlastnosti lepidiel pre baliace samolepiace pásky?

Druhy lepidel

Akrylát

Akrylátové lepidlo sa využíva pri štandardnom lepení balíkov a zásielok. Je to ekologické lepidlo s dobrou funkciou pri aplikačných teplotách nad 18 °C – 25 °C, ale už aplikované lepí v teplotách od 0 do cca 60 °C. Ide o akrylátovú disperziu na vodnej báze, a vďaka vlastnostiam akrylu lepidlo nikdy „nevyteká“ mimo pásky - hodnotíme ho ako „najčistejšie“ a vhodné na dlhodobé použitie aj pri vyšších teplotách skladovaného tovaru. Neodporúčame ho používať pri nízkych teplotách.

  • Lepidlo po aplikácii dobre odoláva expozícii UV žiareniu (dlhodobý pobyt na slnku) a oxidácii.
  • Pre kvalitnú lepivosť používame silu lepidla 21 mikrónov.
  • Oproti solventnému alebo hotmeltovému lepidlu dosahuje akrylátové lepidlo najvyššiu lepivosť až po niekoľkých hodinách.

Pozrite sa na našu ponuku štandardných pások s akrylátovým lepidlom.

Hlasitá při užitíHlasná pri použití Počáteční lepivost slabšíPočiatočná slabšia lepivosť
Snadno odrolovatelnáĽahko odrolovateľnáAplikačná teplota pri 18 ° až 25 ° Celzia
Najlepšie lepí pri 18-25 °C


Hotmelt

Hotmelt je lepidlo na báze syntetického kaučuku, ktoré má tú základnú výhodu, že okamžite nadpriemerne lepí. Spracovanie prebieha v roztavenom stave, teda neobsahuje rozpúšťadlá. Ľahko priľne k lepenému materiálu, rýchlo tvorí pevný spoj, ktorý sa dá rozobrať len pri viditeľnom poškodení krabice. Lepidlo je možné aplikovať aj vo väčšom chlade od 15 °C - 21 °C, a už aplikované potom lepí v rozmedzí teplôt 0-40 °C. Horšie odoláva UV žiareniu. Pre kvalitnú lepivosť používame silu lepidla 18 mikrónov.

Špeciálne lepiace pásky BOPP s potlačou


Stredne hlasná pri užití

Počiatočná stredná lepivosť

Stredne odrolovateľná
Aplikačná teplota pri 15 ° až 21 ° Celzia
Najlepšie lepí pri 15-21 °C


Solvent

Kaučukové lepidlo zvané Solvent je historicky najstaršie lepidlo. Jeho základ tvorí prírodný kaučuk, ktorý sa zmieša so živicou. Lepí už aplikované ako v mínusových teplotách až cca -30 °C, tak v plusových až do cca 70 °C. Vďaka tomu, že neskrehne lepí, aj tam, kde ostatné lepidlá zlyhávajú. Vždy je ale nutné pásku aplikovať v teplotách medzi cca 15 °C a 21 °C. Umožňuje to overené použitie napr. v potravinárstve, kde je mastnota a chlad. Jeho nevýhodou je slabá odolnosť voči UV žiareniu, chemikáliám a rozpúšťadlám. Preto sa do tohto lepidla pridávajú rôzne zložky, ktoré zvyšujú jeho kvalitu. Vysokú lepivosť a širokú škálu použitia využívame napr. pri výrobe laminovaných štítkov na industriálne využitie, ktoré s týmto lepidlom odolávajú mrazu a mechanickému namáhaniu napríklad na plynových fľašiach. Lepidlo má vysokú adhéziu: dobre a rýchlo drží na akomkoľvek materiáli. Lepidlo zostáva na lepených materiáloch, čo znamená, že nie je úplne bez stôp znovu odlepiteľné s výnimkou maskovacích pások. Pre kvalitnú lepivosť používame u štandardných lepiacich pások silu lepidla 21 mikrónov.

Pásky so solventným lepidlom


Tichá pri použití

Počiatočná silná lepivosť

Odrolovateľná s odporom
Aplikačná teplota pri 15 ° až 21 ° Celzia
Najlepšie lepí pri 15-21 °C


Silent

Pre zákazníkov, pre ktorých je hlasitosť odvíjania pásky pri balení zásielok dôležitým kritériom, ale nechcú využívať menej ekologickú PVC pásku, existuje variant BOPP potlačené lepiace pásky s modifikovaným akrylátovým lepidlom nazývaný „low-noise" alebo tiež „silent" (slovensky tichá). Tieto pásky sú pri odvíjaní oveľa tichšie ako klasická páska s akrylátovým lepidlom a mnohí naši zákazníci ju preferujú aj kvôli lepším vlastnostiam lepenia aj kvôli ochrane zdravia svojich zamestnancov. Aplikačná teplota pásky je rovnaká ako u akrylátového lepidla medzi 18-25 °C, ale páska potom lepí v spektre teplôt od -10 °C do cca 60 °C.

Pásky s lepidlom silent


Tichá pri použití

Počiatočná slabšia lepivosť

Ľahko odrolovateľná
Aplikačná teplota pri 18 ° až 25 ° Celzia
Najlepšie lepí pri 18-25 °C