Často kladené otázky o lepiacich páskach

Špecializujeme sa na potlač lepiacich pások a etikiet. Tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky o lepiacich páskach a ich potlači. Zaujímavé články a novinky z oblasti obalového materiálu si môžete prečítať v našom Blogu.

Naše dopravné náklady

Vážení zákazníci,
v součastnosti využíváme pro doručení vašeho zboží kurýrní službu Najbert a přepravní společnost DPD. Některé typy zboží (např. bublinková fólie) spadají do kategorie nestandardní balík a proto se posílají samostatně. Přesnou cenu za doručení najdete vždy v košíku na e-shopu, můžete si ji nechat spočítat v kalkulátoru přímo zadáním konkrétní zakázky a nebo vám ji sdělí obchodník. Samozřejmostí je možný osobní odběr zboží v místě naší kamenné provozovny a to zcela zdarma.

Ako skladovať a zaobchádzať s lepiacou páskou?

Všetkým samolepiacim páskam škodí 

  • svetlo, 
  • prach, 
  • UV žiarenie, 
  • nadmerné horko a chlad. 
Pozitívna a negatívna potlač pri potlači lepiacich pások

Dva dôležité pojmy pri potlači lepiacich i nelepiacich pások pri štandardnej flexotlačovej potlači sú pozitívna potlač a negatívna potlač.


Kedy najlepšie lepí lepiaca páska?

Štandardná potlačená lepiaca páska najlepšie lepí pri bežnej teplote skladu, dielne či kancelárie do min. 18 °C. Ak teplota klesne pod túto hodnotu je možné, že  lepidlá budú postupne tuhnúť a tým aj menej lepiť. Ak potrebujete lepiacu pásku do nižších teplôt, pretože vaše sklady nie sú vykurované, odporúčame napríklad lepiace pásky s hotmeltovým lepidlom.

Ako postupovať pri prípadnej reklamácii

Vážení zákazníci,

Naším cieľom je udržiavať tú najvyššiu kvalitu v  pomere k predajnej cene. Pri potlači lepiacich pások sa na rôzne fóliové materiály nanášajú rôzne farby. Neustále skúšame fólie a farby našich stálych i iných dodávateľov, aby sme pre vás, našich zákazníkov, dokázali  vyrobiť vždy ten najlepší produkt. Štandardne odporúčame objednávať zásobu na cca 6 mesiacov. Dlhšie skladovanie pásky môže spôsobiť jej znehodnotenie.


Aké sú vlastnosti fólií a materiálov použitých na samolepiacich páskach?
  • polypropylén (BOPP) – ekologický, cenovo výhodný, dobre znáša aj teploty nad 50 °C, používaná sila fólie 25 až 32 mikrónov
  • polyvinylchlorid (PVC) – dobré mechanické vlastnosti, používaná sila fólie 28 až 37 mikrónov
  • papier – ekologický, odolný proti starnutiu, horšie mechanické vlastnosti, hmotnosť cca 60 g/m²


Príprava grafického návrhu pre potlač lepiacich pások

Na ideálne spracovanie grafického návrhu potrebujeme dáta vo vektoroch. Súbory majú koncovku: CDR (Corel Draw), AI alebo EPS (Adobe  Illustrator), či PDF (Acrobat). Ak nemáte dáta v týchto súboroch,  pošlite nám všetko, čo máte k dispozícii, a my dáta spracujeme. Podľa rozsahu úprav a ich časovej náročnosti sa s vami dohodneme na navýšení výslednej ceny o tieto práce.

Farebná potlač na hnedej papierovej páske.

Potlač na farebnom podklade nemusí byť totožná s Vaším požadovaným odtieňom. Snažíme sa však urobiť maximum. Avšak niekedy je potrebné zvoliť iný odtieň, než striktne dodržať logomanuál.

Ako najlepšie zalepiť chlopňovú krabicu lepiacou páskou

Pri lepení chlopňových krabíc pretiahnite pásku do 1/3 boku krabice (min. 12 cm), pri hrubých krabiciach presah úmerne pretiahnite, presah a vyššie uvedený tlak pri aplikácii na kartón a následné uhladenie rukou po celej ploche pásky zabráni, aby prirodzené tlaky v krabici nespôsobili jej rozlepenie.

Najlepšie zalepení je, keď sa lepiaca páska oblepí okolo celej krabice (samozrejme ak to dovolí veľkosť a váha krabice).


Aké sú vlastnosti lepidiel pre baliace samolepiace pásky?

Z cenových a kvalitatívnych dôvodov sa pre baliace pásky presadili tieto druhy lepidiel:

Čo lepí klasická lepiaca páska?

Naše klasické lepiace pásky sú určené na lepenie všetkých bežne používaných obalových materiálov – tie však musia byť čisté, suché a nemastné (materiály s veľmi hrubým povrchom a špeciálne plasty (napr. teflón) nemožno lepiť lepiacimi páskami, výpary riedidiel zhoršujú vlastnosti lepidiel).

Akú potlačenú lepiacu pásku vybrať, BOPP alebo PVC?

Aký je vlastne rozdiel medzi lepiacou páskou z polypropylénu (PP) a páskou z PVC? A ak ten rozdiel poznáte, dokážete aj pásky rozpoznať?

Prečo  je to dôležité? Pretože tieto pásky majú zásadné kvalitatívne rozdiely. Pre normálneho spotrebiteľa to asi nemá veľký zmysel nad tým uvažovať, ale pre vás ako profesionálneho zasielateľa je voľba správnej lepiacej pásky zásadná.

Odtiene farebných pások

Zaujíma Vás aký odtieň bude mať lepiaca páska?

Uvádzame približné odtiene Pantone, avšak pozor, farba pásky nebude rovnaká na biele krabici alebo na hnedé.