Polyetylén ako materiál pre ohraničovaciu pásku

alebo elastickú fóliu

Je to najrozšírenejší (štandardný) plast v celosvetovom meradle a používa sa najmä v baliacom priemysle.

Polyetylén (PE) je termoplast, ktorý vzniká polymeráciou ethénu. Prvýkrát ho syntetizoval Hans von Pechmann v roku 1898 zahrievaním diazometánu. V roku 1933 bola zvládnutá priemyselná syntéza. V roku 1939 začala priemyselná výroba nízkohustotného – rozvetveného polyetylénu a v roku 1953 bol prvýkrát syntetizovaný lineárny vysokohustotný polyetylén.

Je to najrozšírenejší (štandardný) plast v celosvetovom meradle a používa sa najmä v baliacom priemysle. Všetky typy polyetylénu sa vyznačujú vysokou chemickou odolnosťou, dobrými elektrickými izolačnými vlastnosťami a dobrými klznými vlastnosťami, len mechanické vlastnosti sú až na špeciálne zmesi priemerné.

Na výrobu potlačenej ohraničovacej pásky používame fólie z materiálu LDPE(alebo tiež PE-LD). Tento materiál sa používa hlavne na výrobu fólií. Typickými produktami z LDPE sú potravinové fólie na udržanie čerstvosti, tácne, poľnohospodárske fólie, ochranná vrstva v kartónoch na mlieko, odpadkové vrecká alebo zmršťovacia, tiež nazývaná elastická, fólia. Svetový trh s LDPE dosahuje cca 15,9 miliardy eur.

LDPE je v otázke ekológie porovnateľný s materiálom polypropylén. Pozri obrázok pyramídy plastov od najškodlivejších voči životnému prostrediu až po najmenej škodlivé.

Zdroj: Wikipédia

Ďalšie príspevky