Ťahané polypropylénové fólie (OPP a BOPP)

na výrobu lepiacich pások

Polypropylénové fólie, využívané na výrobu lepiacich pások, sa preťahujú a sú tak oveľa stabilnejšie. S týmto cieľom je fólia vedená cez valce, ktoré sa zrýchľujú v smere stroja.

To vedie k roztiahnutiu plastu v pozdĺžnom smere (tzv. OPP). Na získanie fólie nazývanej BOPP je potom nutné pretiahnuť fóliu aj v priečnom smere. To sa vykonáva v preťahovacej jednotke (predohrev – natiahnutie – stabilizácia – chladenie). Na minimalizáciu vnútorného napätia sa fólia na konci výrobného procesu ešte raz tepelne stabilizuje. Na ilustračnej fotke linky, ktorá je v skutočnosti dlhá niekoľko desiatok metrov, je zrejmé aj priečne roztiahnutie.

Výhody tohto spôsobu sú okrem iného v znížení priepustnosti vodných pár. Tiež sa zvyšuje mechanická pevnosť, fólie sa menej naťahujú, majú lepší vzhľad (priehľadnosť) a rastie odolnosť proti roztrhnutiu.

Ilustračná fotografia: Linka na výrobu BOPP od firmy Andritz AG, Raaba (Rakúsko).

Polypropylénové fólie sa preťahujú, a sú tak oveľa stabilnejšie. S týmto cieľom je fólia vedená cez valce, ktoré sa zrýchľujú v smere stroja. To vedie k roztiahnutiu plastu v pozdĺžnom smere (tzv. OPP). Na získanie fólie nazývanej BOPP je potom nutné pretiahnuť fóliu v priečnom smere.

Ďalšie príspevky